Tark kuningas Saalomon

Tõeline varandus on tarkus.

SAALOMON on noorukieas, kui ta kuningaks saab. Ta armastab Jehoovat ja järgib oma isa Taaveti häid nõuandeid. Jehooval on tema üle hea meel, ja sellepärast küsib ta ühel ööl tema käest unes: „Saalomon, mida sa tahad, et ma sulle annaksin?”

Selle peale vastab Saalomon: „Jehoova, mu Jumal, ma olen veel väga noor ega tea, kuidas valitseda. Anna mulle tarkust, et sinu rahva üle õigesti valitseda.”

Jehooval on hea meel selle üle, mida Saalomon palub. Niisiis Ta ütleb: „Et sa palusid minu käest tarkust, mitte aga pikka iga või rikkust, annan ma sulle rohkem tarkust, kui ühelgi inimesel on kunagi olnud. Kuid ma annan sulle ka seda, mida sa ei palunud, nii rikkust kui ka au.”

Veidi aja pärast tulevad Saalomoni juurde kaks naist keerulise küsimusega. Üks naistest räägib: „Mina ja see naine elame ühes majas. Mulle sündis poeg ja kaks päeva hiljem sündis ka temale poeg. Siis ühel ööl tema laps suri. Aga kui ma magasin, võttis ta minu lapse ja pani oma surnud lapse minu kõrvale. Kui ma ärkasin ja vaatasin surnud last, siis ma nägin, et see polnud minu oma.”

Kuid teine naine ütleb selle peale: „Ei! Minu laps on see, kes elab, aga surnud laps on tema oma.” Esimene naine vastab: „Ei! Hoopis minu laps elab ja sinu oma on surnud!” Niimoodi vaidlevad need naised. Aga mida Saalomon teeb?

Ta laseb tuua mõõga, ja kui see on toodud, ütleb ta: „Raiuge elus laps pooleks ja andke kummalegi üks pool.”

Kaks naist ning üks Saalomoni alluv, kel on käes laps ja mõõk.

„Ei!” hüüab lapse tõeline ema, kelle süda põles poja pärast. „Palun ärge tapke last. Andke ta parem temale!” Aga teine naine ütleb: „Ärge andke teda kummalegi, vaid raiuge ta pooleks.”

Lõpuks ütleb Saalomon: „Ärge tapke last! Andke ta esimesele naisele. Tema on lapse tegelik ema.”

Saalomon teab seda selle tõttu, et lapse tõeline ema armastab last niivõrd, et on valmis andma lapse kasvõi teisele naisele, et teda ei tapetaks.

Kui rahvas kuuleb, kuidas Saalomon selle tüli lahendas, on kõik rõõmsad, et neil on nii tark kuningas.

Kui sageli kohtame inimesi, kes lasevad lapsi pooleks raiuda, sest see pole nende laps.

Tarkus on luua korda, mõista kohut, taibata ja teada, olla sõbralik ja hooliv.

Tarkus võib olla palve, tooge mulle mõõk!

Tarkus on paljastada pettus ja reetmine!

Olgem targad!

Leidkem tarkus üle!

✒️Autor tundmatu