MANTLIPÄRIJA OTSINGUL

Ettevõtte omanik otsib võimekat ja tarka juhti, kel oleks oskusi ja taipu võtta üle organisatsiooni juhtimine pärast tema pensionileminekut. Ta kogus kokku oma ettevõtte parimad juhid ning palkas värbamiskonsultante ja personalijuhte, kes pidid otsima talle sobivaid inimesi juurde.

Ühel päeval kutsuti kõik võimalikud kandidaadid uhke palee suurde halli, mille ettevõte oli selleks päevaks üürinud.

Ettevõtte omanik pöördus väljavalitud juhtide poole: “Mul on probleem ja ma tahan teada, kes teie hulgast selle lahendada suudab. See, mida te minu taga olevas seinas näete, on kõige suurem, võimsam ja raskem uks kuningriigis. Kes teie hulgast suudab selle kõrvalise abita avada?”

Mõned juhid vaid raputasid päid. Probleem oli lihtsalt liiga keeruline. Teised uurisid ust tähelepanelikult, arutlesid selle tugevuse ja kaalu üle, meenutasid majandusosakonnas õpitud probleemi lahendamise teooriaid ja tunnistasid, et ülesanne tundub võimatuna.

Kui kõige targem ja austusväärsem kandidaat lüüasaamist tunnistas, loobusid ka kõik ülejäänud.

Ainult üks juht lähenes uksele ja hakkas seda põhjalikult uurima. Ta koputas ust, mõõtis laiust ja paksust, uuris hingede ehitust ja õlitatust. Ta uuris seda põhjalikult nii silmade kui ka kätega: katsus, lükkas, müksas siit ja sealt. Lõpuks jõudis otsusele. Ta hingas sügavalt sisse, keskendus ja lükkas kergelt ust.

See avanes lihtsalt ning vaevata.

Teised olid eeldanud, et uks oli lukus või kinni kiilunud. Tegelikult oli see isegi kergelt poikvele jäetud ning puusepatöö oli nii suurepärane, et ukse avamiseks piisas vaid kergest tõukest.

Ettevõtte omanikul oli nüüdsest mantlipärija olemas. Ta pöördus kokkutulnud juhtide poole: “Edu saavutamine elus ja töös sõltub teatud võtmeteguritest. Need on samad, mida meile just näidati.

👄Esiteks, et aru saada, mis su ümber tegelikult toimub, toetu kõigepealt oma mõistusele.

👄Teiseks, ära tee valesid oletusi.

👄Kolmandaks, ole valmis tegema raskeid otsuseid.

👄Neljandaks, ole julge ja tegutse vapralt ning sihikindlalt.

👄Viiendaks, rakenda oma jõudu.

👄Lõpuks – ära karda vigu teha.”

Idamaade rahvuspärimus