Tarkuselugu “Kui kaua suudate vihkamist oma südames hoida?”

Buddha: Sind ei karistata viha eest, sinu viha karistab sind ise.

Õpetaja otsustas anda oma klassile vihkamise õppetunni, tehes sellise eksperimendi. Ta palus igal õpilasel kaasa võtta kilekott, milles on mõned kartulid. Igale kartulile anda inimese nimi, keda laps vihkab, nii et kartulite arv, mille laps oma kilekotti paneb, sõltub inimeste arvust, keda ta vihkab.

Nii et kui see päev kätte jõudis, siis iga laps tõi mõned kartulid nende inimeste nimedega, keda ta vihkas. Mõnel oli üks, mõnel kaks, mõnel kolm, mõnel aga isegi viis või isegi rohkem kartulit.

Seejärel käskis õpetaja lastel kilekotis kartuleid ühe nädala jooksul kaasas kanda, kuhu iganes nad lähevad (kasvõi tualetti). Möödusid päevad päevade järel ja lapsed hakkasid kurtma mädanenud kartulitest välja lastud ebameeldiva lõhna pärast.

Pealegi pidid ju viit kartulit omavad lapsed kandma ka suhteliselt palju raskemaid kotte. Nädala pärast kui mäng lõpuks lõppenud oli, tundsid lapsed kergendust.

Õpetaja küsis: “Kuidas tundsite end ühe nädala jooksul kartuleid kandes?” Lapsed elasid oma pettumused välja ja hakkasid kurtma hädade üle, mida nad pidid läbi elama, mil nad pidasid raskeid ja haisvaid kartuleid kandma, kuhu iganes nad ka ei läinud.

Siis rääkis õpetaja neile mängu varjatud tähenduse. Õpetaja ütles: „See on täpselt selline olukord, kui kannad oma südames viha kellegi teise inimese vastu. Vihkamise hais saastab teie südant ja te kannate seda endaga kõikjal, kuhu lähete. Kui te ei talu mädanenud kartulilõhna isegi ühe nädala jooksul, kas kujutate ette, mis tunne on teil kogu elu vihkamise haisu südames kanda?”

Moraal: visake südamest ära igasugune viha kellegi vastu, et te ei kannaks kaasas kogu elu rasket koormat. Teistele andestamine on parim suhtumine. Negatiivsus kellegi suhtes hoiab teie meelerahu teist eemal. Tuletage meelde tema head küljed ja laske ta vihkamisest lahti.

Sellega parandate oma tervist ja elukvaliteeti märkimisväärselt. Ja mis peamine, armastage ennast niipaljukest, et ärge mürgitage oma meelt ja tervist teiste inimeste vihkamisega! Usun sedagi, et mida rohkem lahustub teie meel vihkamisest, seda vähem saavad teid kahjustada vihatava rünnakud.

Peate õppima oma emotsioone kontrollima ja millistest peaksite hoidma ja millest lahti laskma. Vihkamine on üks neist emotsioonidest, mida on raske maha suruda, kuid samal ajal on väga raske elada täisväärtuslikku elu, kui see on oma südames ja meeles.

Booker T. Washington on öelnud: “Ma ei luba endal kunagi nii madalale langeda, et vihata inimest.”